Viljuškari (tipovi i vrste viljuškara)

Razlikujemo više različitih tipova i vrsta viljuškara…

Viljuškari se najpre razlikuju po pogonu, a to su elektro viljuškari, dizel viljuškari i gasni ili plinski viljuškari.

U zadnje vreme sve su popularniji elektro viljuškari i mnogi proizvođači viljuškara su posle godina dominacije u proizvodnji dizel i gasnih viljuškara, vodeću poziciju u proizvodnji prepustili elektro viljuškarima. Popularnost elektro viljuškara raste iz godine u godinu iz mnogo razloga, a pre svega su to ekološki razlozi. Elektro viljuškari ne emituju štetne čestice koje bi uticale na zdravlje ljudi i na robu kojom se manipuliše, tako da su elektro viljuškari idealni za rad u prehrambenoj industriji. Takođe elektro viljuškari su najekonomičnij i najlakši za održavanje, činjenica je da je elektro viljuškara toliko jednostavan, da se čitav sklop sastoji od baterije, elektro motora i elektronike, dovodi do rezultata da su kvarovi na elektro viljuškarima daleko ređi nego na viljuškarima sa unutrašnjim sagorevanjem. Najbitniji i najskuplji deo elektro viljuškara jeste njihova baterija, tako da prilikom kupovine polovnog elektro viljuškara treba biti oprezan kakvo je stanje baterije. U novije modele elektro viljuškara povećan je trend ugradnje litijum-jonskih baterija, koje karakteriše lako održavanje (nema dolivanje vode kao kod klasičnih olovnih baterija, takođe ne mora se voditi računa o redovnim ciklusima punjenja i pražnjenja baterija), znatno brže punjenje, manja masa… Negativna strana litijum-jonskih baterija je njihova cena, pošto je ovo nova tehnologija i još uvek je u razvoju.


Elektro viljuškar

Dizel viljuškari su godinama bili najzastupljeniji, naročito za korisnike čiji je posao vezan za rad na ovorenom (stovarišta, drvna industrija, građevinska industrija…). Princip rada dizel viljuškara se razlikuje od proizvođača do proizvođača. Najčešće je to dizel motor, koji prenos vrši preko automatskog menjača. Međutim, najsavremeniju i po našem subjektivnom mišljenju najbolju tehnologiju ima Linde, sa svojim hidrostatik pogonom. Dizel agregat pokreće pumpu koja prenosi energiju na hidromotore, koji pokreću viljuškar. Linde je ovu tehnologiju usavršio do te mere, da su njihovi viljuškari ubedljivo najprecizniji i najlakši za vožnju.


Dizel viljuškar

Gasni odnosno plinski viljuškari su slični dizel viljuškarima, jedina razlika je u agregatu i gorivu koje pokreće pomenute viljuškare.


Gasni viljuškar

Videli smo tri osnovne podele viljuškara, a to je podela po pogonu. Viljuškare dalje možemo podeliti po nameni i to na čeone viljuškare (klasičan viljuškar na kom se sedi i kran se nalazi ispred vozača). Ovo su najzastupljeniji viljuškari i imaju najširu primenu.


Čeoni viljuškar

Zatim na bočne viljuškare (kran se nalazi sa bočne strane, idealni su za rad u halama gde se nalaze regali, karakteriše ih mali zaokret, tako da se lako provlače između regala i lako manipulišu sa teretom u tim uslovima).


Bočni regalni viljuškar

Postoje i bočni dizel viljuškari za rad sa dugačkim cevima, koji su gabaritno dosta veliki i koriste se uglavnom za rad sa dugačkim stvarima koje kada se nose klasičnim viljuškarima, ne mogu npr. da udju u halu kroz vrata, već se bočnim viljuškarima teret unosi po dužini.


Bočni dizel viljuškar

Ručno vođeni viljuškari ili stakeri su viljuškari na elektro pogon, za kojim se ide (hoda) ili imaju platformu na kojoj se stoji. Najčešće se ta platforma može podići, pa i u tom slučaju se za viljuškarom hoda. To su gabaritno najmanji viljuškari koji imaju sposobnost da podignu teret na visinu, tako da su idealni za rad u suženim prostorima, za utovare u kamion itd.


Ručno vođeni viljuškar (staker)

Ručno vođeni paletni viljuškari ili elektro paletari, takođe mogu da budu sa ili bez platforme za stajanje. Oni nemaju mogućnost da dižu palete na visinu, već samo da podignu paletu 25 cm od zemlje i da je prebace od tačke A do tačke B. Pored elektro paletara, imamo i ručne paletare (popularne kuli paletare).


Ručno vođeni paletni viljuškar

Komisioni viljuškari su predviđeni da, pored vila, podižu i vozača, tako da ukoliko je potrebno dohvatiti neku kutiju sa regala koja je na paleti na visini, nije potrebno skidati celu paletu već se podigne vozač zajedno sa vilama, izabere koja mu je kutija potrebna i jednostavno je dohvati.


Komisioni viljuškar

Postoji još jedna kategorija viljuškara, a to su terenski viljuškari, koje karakterišu veliki (traktorski) točkovi, koji mogu da se kreću po svim terenima, pa čak i po zemlji i blatu.


Terenski viljuškar

Facebook Google+